Čo sa vlastne učí na obchodnej akadémii?

Autor: Dana Pančurová | 3.5.2007 o 15:30 | Karma článku: 12,83 | Prečítané:  11065x

...aby Vám (Vašim deťom, deťom Vašich známych, príbuzných, susedov, kolegov, dokonca deťom Vašich detí - to už preháňam) nebola skončená OA úplne nanič! Aby študovali to, čo ich baví.

Strojopis

Počas štúdia na obchodnej akadémii sa naučíte perfektne písať 10-timi prstami. Áno, učia to aj na iných školách, ale tu nie je možné, aby ste sa to nenaučili. Ste z písania hodnotení. Potrebujete ho. Inak, je to naozaj super - písať 10-timi a neťukať do tých kláves 4 prstami. Stíhate chatovať s 8 ľuďmi naraz, čítať si maily a popritom sa ešte pozerať von oknom a rozmýšľať: "A bude dnes pršať? Či nebude?" V dnešných počitačových časoch sa Vám to určite hodí, priznajme si.

Najväčšie PLUS - do životopisu si môžete vložiť poznámku "strojopis - profesionál"
Najväčšie MÍNUS - nemôžete sa vyhovárať, keď ste fyzicky pri počítači, no napriek tomu neodpovedáte dostatočne rýchlo (počíta sa všetko od mailu, RPčky, instant message až po dymové signály)


Obchodná korešpondencia

Administratíva a korešpondencia je predmet, na ktorom sa naučíte písať 10-timi – spomínaný strojopis. To písanie má Vám však len dopomôcť k zostavovaniu obchodných listov. Medzi obchodné listy zaraďujeme všetko možné. Dopyt, ponuku, reklámaciu, upomienku či pozvánku na obchodnú poradu. V každom prípade sa naučíte napísať kvalitný životopis, čo sa Vám určite zíde. Smejete sa nad obchodnými listami, s ktorými prídete do kontaktu. "Vec" sa predsa píše úplne inak! A vôbec to nie je podľa platnej normy na úpravu písomností písaných strojom a počítačom STN 01 6210. Doslova na tie čudne pozostavované listy (ukradnem susedom ich pojem) ZÍRATE!! Rozmýšľate, čo za blbca ten list písalo, keď P. O. Box napísalo ako P. O. BOX. Veľké písmená? Neuveriteľné!

Najväčšie PLUS – úprava rôznych písomností (ste v tom fakt dobrí; čo v praxi znamená, že keď napíšete akúkoľvek sťažnosť ohľadom akejkoľvek nepríjemnej situácie do akejkoľvek spoločnosti, nielenže Vašej žiadosti 100 % vyhovejú, ale Vás chcú rovno zamestnať!)
Najväčšie MÍNUS – predpísané písmo Courier New 12-tka Vám už skutočne lezie na nervy


Ekonomika

Vždy som si myslela, že je to všetko len o teórii. Nenávidím teóriu! Ale nie je to úplne tak. Keď si otvoríte prílohu SME Financie, ktorá sa venuje faktoringu, forfaitingu, lízingu, zistíte, že viete o čom sa tam píše. Dokonca rozumiete aj pojmu "césia", čomu sa ešte 10 minút po prečítaní čudujete. Vlastne, všeobecne Vám pojem "noviny" a obsah v nich niečo hovoria. Viete, že NBS je naša centrálna banka a tie ostatné sú komerčné. Rozoznávate pojmy zmenka, dokumentárny akreditív či inkaso. Rozmýšľate o majiteľke potravín na rohu ulice. Keby ste mohli, dali by ste jej aspoň základné lekcie týkajúce sa krivky ponuky a dopytu, konkurencie a ceny ako manipulačného nástroja. Viete vypočítať jednotlivé zložky mzdy. Rozlišujete úrazové a garančné poistenie. Aj tie 4 % Vám dačo hovoria. Oháňate sa pojmami Sociálna, Zdravotná poisťovňa, a cítite sa dôležito. Ani informácia, že sa daňový bonus zo 450 Sk zvýšil na 540 Sk Vám nie je neznáma. To by ale nič nezvyčajné nebolo, lenže vy poznáte aj dátum zmeny! Jaj, ale nezabúdajte, je to aj o teórii.

Najväčšie PLUS - znalosť "ekonomických" pojmov, listovanie novín naberá zmysel
Najväčšie MÍNUS – z tej kopy teórie sa maturuje (preto si tú kopu je dobré v mysli pozmeniť na veci, ktoré sa aj v praxi využívajú a predstaviť si ich, čím sa dosiahne ľahšie zapamätanie)


Účtovníctvo

Prvý rok Vás od účtovania ušetria, no ďalšie tri musíte tvrdo makať. Keď nepochopíte základy a žijete na ťahákoch, máte problém vo vyšších ročníkoch. Učíte sa základy jednoduchého aj podvojného účtovníctva. Teda, aspoň rozdiel poznáte určite! Čísla účtov ako 211 - Pokladnica, 221 - Bankové účty, ale aj tie "exotické" ako 491 - Vlastné imanie fyzickej osoby - podnikateľa či 061 - Podielové cenné papiere a podiely v dcérskej účtovnej jednotke sa Vám vryjú na najbližších min. 27 rokov hlboko do pamäte. A to nekecám!

Najväčšie PLUS - pokročilé znalosti účtovníctva
Najväčšie MÍNUS – neexistuje (keď tie rôzne číselné kombinácie typu 353/411-001 vyslovene neznášate)


Ekonomické cvičenia

Vo štvrtom ročníku sa naučíte účtovať všetko aj na počítači cez program. Vystavujete faktúry, príjemky a zistíte, že toho viete dosť. Mne osobne to účtovníctvo v začiatkoch pripadalo tak, ako keby sme sa len hrali. Že v skutočnosti sa to tak neúčtuje - všetky tie účtovné prípady a veci okolo toho. No je to tak! Začiatkom mája z toho aj maturujete a na maturitnom vysvedčení Vám figuruje známka z "odbornej časti praktickej zložky".

Najväčšie PLUS – účtovanie na počítači (keď zvládnete 1 program na účtovanie, zvládnete aj iné)
Najväčšie MÍNUS – účtovanie na počítači a hranie Solitaire ubíja (z technických dôvodov sa nedá surfovať)


Daňová sústava

Tento predmet je na obchodných akadémiach podľa môjho prieskumu voliteľný. Odporúčam si ho zvoliť. Prejdete od dane z príjmov FO a PO, cez spotrebné dane až po daň za psa. Keď prechádzate obývačkou a v telke začujete "medzinárodne dvojaké (či dvojité?!?) zdanenie", hlavu otočíte smerom na obrazovku, poviete si "dačo také sme sa určite učili!" a pokračujete v ceste do kuchyne. Miestami sa Vám zdá, že toho viete neskutočne veľa. Všetky tie sadzby, percentá, základy dane, atď.

Najväčšie PLUS – ovládate základy dane z príjmov, spotrebné a miestne dane
Najväčšie MÍNUS – tu určite neexistuje


Prax (aj tak skončíte v archíve!)

Aj na OA máte prax. Síce to nie je "týždeň škola, týždeň prax, týždeň škola, týždeň prax..." ako Vám rozprávajú starí kamaráti zo základnej školy, ale tie dva týždne na konci tretieho a dva týždne na začiatku štvrtého ročníka si užijete poriadne. Keď sa rozhodnete, že všetko prenecháte na školu, tá Vás pridelí do Sociálnej poisťovne, nejakej banky, príp. na daňový úrad. Ak vezmete svoj 4-týždňový osud do vlastných rúk, dostať sa môžete hocikde. Len nech to má aspoň niečo spoločné s OA. Ak ste teda šikovní, pridelia Vám stôl, otáčaciu stoličku, rádio a môžete si púšťať klimatizáciu. Môžete sa však aj niečo naučiť, všade pracujú také až podozrivo milé tety. Obkukáte všetky priestory a vyskúšate aj ten perfektný naskakovací výťah. No či už ste si zvolili prax vybavenú cez školu alebo cez nejakých známych, tak či tak skončíte v archíve! A robota tam je hnusná. Nerobíte nič, len prehadzujete hŕby papierov z kopy na kopu, z police na policu, zo škatule do škatule. Archív je však neuveriteľne priestranný s množstvom chodieb a regálov, pričom niektoré z nich sa dajú aj posúvať. Priestory sa teda dajú využiť rôzne! :-)

Najväčšie PLUS – zmena prostredia
Najväčšie MÍNUS – je nutné napísať Správu z praxe (v prípade záujmu pošlem na ukážku moje dve)


Tovaroznalectvo

Biológiu máte dva roky, fyziku a chémiu vôbec. Keď Vám stačí poznať Newton a Pascalov zákon z fyziky a nezaujímajú Vás kadejaké uhličatany, choďte na OA. Existuje tu len jeden špeciálny predmet "tovaroznalectvo". Počas dvoch rokov tu prejdete základy fyziky, chémie (len základy!). Učíte sa o výrobe vína aj piva. Zistite, že to mäkké v strede chleba, sa volá striedka. Venujete sa aj kožušinám, čo v praxi znamená ohadzovanie sa s PRAVÝM líščím chvostom. Ďalej sa nevyhnete televízorom, rôznym skrutkám (keď donesiete poriadne veľký kus plošného spoja s veľkým množstvom súčiastok do školy a darujete jej ho ako ukážku pre budúce generácie, dostanete aj jednotku!) ani športovým potrebám. Tovaroznalectvo je super. Nevenujete sa tam poriadne ničomu a pritom zároveň všetkému.

Najväčšie PLUS – taký všeobecný prehľad
Najväčšie MÍNUS – píše sa výstupný test, čo nikto nečakal


Ten zvyšok

Štyri roky máte povinne aj telesnú výchovu a tri roky matematiku. Pochytíte tiež niečo z dejepisu a hospodárskej geografie. Milujete predmety ako občianska náuka a spoločenská komunikácia. Hlbšie som sa zabudla venovať hospodárskym výpočtom a štatistike. Ale to nie je obľúbený predmet - samé vzorce, krivky a 5-riadkové slovné interpretácie...Robte a študujte teda to, čo Vás baví. Vykašlite sa na otcove omieľanie typu: "Právnička z Teba bude a hotovo!" Mám spomenúť aj babkinu túžbu mať lekára v rodine? Ou, radšej nie.

Urobte to jednoducho tak, aby ste neskončili ako viacerí z mojich spolužiakov, ktorí nenávidia účtovníctvo, ekonomiku a prihlášky podávajú na všetky možné VŠ okrem tých ekonomicky zameraných.

Štúdium na OA je teda fajn, ak Vás aspoň niečo z týchto vecí baví.

V žiadnom prípade ale nechoďte na OA len preto, že je to "in"!

(„In“ začínajú byť aj vytapetované izby. A to si mám teraz tú svoju dať vytapetovať...? Ani za svet!)Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?